7.04.2023

MESANE PEDİ NEDİR, NE İŞE YARAR?Mesane pedleri, genel olarak idrar kaçırma problemi için kullanılıyor sanılsa da aslında geniş bir kullanım yelpazesi bulunmaktadır. Mesane pedi; yoğun regl kanamalarında, loğusa dönemlerinde, ameliyat sonrası süreçte, istenmeyen idrar kaçırma problemlerinde, doğum sonrası yaşanan rahim sarkmalarından ötürü yaşanan idrar kaçırma sorunlarında ve yatağa bağımlı hastalarda kullanılabilmektedir.

Hemen her yaştan bireyin yaşayabileceği idrar kaçırma sorunu, yaşam kalitesini düşürmekte ve kişilerin zamanla sosyal yaşamdan kopmasına neden olabilmektedir. Her idrar kaçırma sorunu ameliyat ile çözülememekte veya tedavi süreci oldukça uzun sürebilmektedir. İdrar kaçırma bireyler tarafından utanılan ve çoğu zaman gizlemek zorunda hissettikleri sorunlardan bir tanesidir. İdrar kaçırma esasen, mesane olarak adlandırılan bölgede idrarın tutulamaması durumudur. Mesanenin kasılması yahut gevşemesi gibi durumlarda yaşanan idrar kaçırma sorunları özellikle kadınlarda sıklıkla görülebilmektedir. 

35 yaş ve üzerinde bulunan her 3 kadından 1‘inde görülebilen idrar kaçırma problemi için kullanılan hijyenik pedler yeterli olamayabilmektedir. Bu nedenle mesane pedi kurtarıcınız olarak yaşamınızda önemli bir yer edinmektedir. Çünkü mesane pedleri içeriğinde bulunan emici tanecikler sayesinde sıvıyı hızla emerek hapsetmekte ve sızıntılara karşı yüksek koruma sağlamaktadır. Emilen sıvı sayesinde koku oluşumunun da önüne geçen mesane pedi, tedirgin olmadan gününüzü tamamlamanızı sağlayacaktır.


Mesane Pedi Regl İçin Kullanılabilir mi?

Öncelikle mesane pedi ve regl pedi arasındaki farktan bahsedilmelidir. Mesane pedleri yapısı itibarıyla idrarı emerek sıvıyı pedin en alt tabakasına hapsetmektedir, regl pedleri ise regl kanını emebilmekte fakat yapı itibarıyla idrar kaçırmalarını tutacak yapıda üretilmemektedir. Bu nedenle bu pedler yoğun regl kanamalarında da sızıntı yaşanmasına neden olabilmektedir. Yoğun ve uzun süren regl kanamalarında mesane pedi kullanılması güven duygusunu artırmakta ve istenmeyen kazalar yaşanmasının önüne geçmektedir. Özellikle loğusa dönemlerinde yoğun kanama yaşayan kadınların mesane pedi kullanması daha kolay ve güvenilir olacaktır.

Kadın Mesane Pedi Nedir?

Böbreklerden gelen idrarın toplandığı kese halk arasında idrar kesesi olarak bilinmektedir. Mesanede bulunan kaslar aracılığıyla idrar tutulur ya da idrar salınımı gerçekleştirilir. Mesanenin alt kısmında bulunan kaslar, kesenin kapalı kalmasında görevlidir. Bu kaslar, beyin ve sinir sistemi tarafından yönetilmektedir. Mesane tabanında bulunan adele, idrar akışını durdurmaya yardımcı olmaktadır. Bu adele sayesinde idrar kaçırma engellenebilmektedir. Mesanede idrar biriktiğinde beyin ve sinir sisteminden gelen komut aracılığıyla kaslar gevşemeye başlar ve idrar salınımı gerçekleştirilir. Mesane boşaldığında kas gevşemesi sona ererek eski halini almaktadır. Sağlıklı bir mesane işleyişi ve idrar yapma işlemi bu şekilde gerçekleşmektedir. Ancak bazı insanlarda kaslar sağlıklı biçimde çalışmamakta ve idrar kaçırma sorunları ortaya çıkmaktadır.

İdrar kaçırmanın bazı sebepleri bulunmaktadır. Bu sebepler:
 
İdrar Kaçırma Türleri:
 

Kadınlarda daha sık görülen idrar kaçırmaları, hem evde hem de dışarıda yaşanabildiği için oldukça zor duruma sokabilmektedir. Bu nedenle sıvı almaktan kaçınılmakta ve ilerleyen süreçte böbrek sorunları yaşayabilmektedir. Aynı zamanda sosyal ortamlardan ve aktivitelerden kaçınan kadınlar günlük yaşamda daha az yer edinmekte ve zamanla sosyal hayattan kopmaktadır. Mesane pedleri idrar kaçırma sorunu olan tüm bireyler için farklı formlarda üretilmektedir. Erkek ve kadın fizyolojisine uygun üretilen pedler, vücut yapısına uygun biçimde tasarlanarak bireylerin kendini güvende ve huzurlu hissetmesini amaçlamaktadır. Yalnızca cinsiyet değil vücut yapılarındaki ve cilt tiplerindeki farklılıklar da kullanılan ürünün kişiye uygun olması açısından önem taşımaktadır. Çünkü sağlık sorunlarının cinsiyeti yoktur. Sayılar değişkenlik gösterse de tüm bireylerin başına gelebilmektedir. Bu olağan bir durumdur. Burada önemli olan kullanılacak olan ürünün uygun olmasıdır. Bu nedenle kullanılacak olan mesane pedlerinin belirli nitelikleri taşıması gerekmektedir. Bu nitelikler:
 
Mesane Pedi Kullanımı:

Mesane pedleri farklı biçimlerde üretilmekte bu sayede günlük ihtiyaçlarınıza uygun kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Klasik Mesane Pedi: Hijyenik ped mantığında üretilen mesane pedi, alt kısımda bulunan geniş yapışkan şeritleri sayesinde iç çamaşırınızı sıkıca tutmaktadır. İster evde ister dışarıda her nerede olursanız olun değiştirme imkânı sunmaktadır. Pedin ıslandığını hissettiğiniz anda değiştirmek istiyorsanız klasik mesane pedi sizin için daha uygun ve kullanışlı olacaktır.

Yoğun Mesane Pedi: Loğusa döneminde yaşanan yoğun kanama ve idrar kaçırma problemlerinde kurtarıcı olmaktadır. Yatağa bağımlı hastalar içinde kullanıma uygun olan bu ürün diğerlerine göre daha uzun ve geniş formda üretilmiştir. Yapışkan şeritleri sayesinde kullan at olarak tasarlanan yoğun mesane pedi, kendi ağırlığının 10 katı kadar sıvı emebilme özelliğine sahiptir.

Külotlu Mesane Pedi: Aktif bir sosyal yaşantınız varsa ve gün boyu dışarıdaysanız, çalışıyor ya da spor yapıyorsanız mesane pedini sıklıkla değiştirmeniz çok da mümkün olmayabilir. Bu nedenle kullandığınız ürünün gün boyu sizi güvende hissettirmelidir. Külotlu mesane pedleri tekstil yüzeyleri sayesinde size kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Mesane pedi değil de sıradan bir iç çamaşırı giyiyor hissi ile gün boyu güvende olmanızı sağlayacaktır. 

En İyi Mesane Pedleri:

Mesane pedleri birçok firma tarafından üretilmektedir. Dünyada en çok tercih edilen ve kalitesinden ödün vermeyen en iyi mesane pedlerini inceledik.

Canped Mesane Pedi: 1998 yılında Türkiye’nin ilk hasta bezi markası olarak kurulan Canped, Türkiye’nin en çok beğenilen ve tercih edilen hasta bezi olma unvanını da taşımaktadır. Canped, 2012 yılında kullanıcılarının konforunu artırmayı hedefleyerek tekstil yüzey hasta bezleri üretmeye başlamıştır. X Small- X Large arası bedenlerde üretim yaparak geniş bir kullanım yelpazesi sunmaktadır. Kadın ve erkek anatomisine uygun ürettiği mesane pedi ile kullanım kolaylığı ve güven sağlamaktadır.


Evony Mesane Pedi: Pandemi döneminde ismini sıklıkla duyduğumuz Evony markası, 2013 yılında kurulan Hayat Kimya tarafından üretilen mesane pedleri günlük ve yoğun kullanıma uygun olarak üretilmektedir. Günlük ve yoğun kaçırmalar için ayrı üretilen mesane pedi sayesinde Evony, diğer markalardan ayrılmaktadır.


Depend Mesane Pedi: Yalnızca idrar kaçırmaları için ürün üreten Depend, ülkenin en çok tercih edilen bir diğer mesane pedi markasıdır. Kadın ve erkek anatomisine uygun olarak üretilen ürünlerde günlük kullanım ve yoğun idrar kaçırmalar göz önünde bulundurularak üretilmiştir. Hasta konforu gözetilerek üretilen Depend, hareket halinde bile sağladığı tam koruma ile göze çarpmaktadır.Tena Mesane Pedi: Dünya çapında tanınan Essity markasına ait bir ürün olan Tena, bireylerin yaşam kalitesini artırmayı hedeflemektedir. Küçük ve büyük sızıntılar göz önünde bulundurularak üretilen Tena, oldukça geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Gece ve gündüz kaçırmaları için ayrı üretilen mesane pedi sayesinde kullanıcılarının güvende hissetmesini sağlamaktadır.

Orkid Mesane Pedi: 1983 yılında kurulan ve regl dönemleri için hijyenik ped üreten Orkid, idrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlara özel ürettiği ped ile koruma sağlamaktadır. 

Pedix Mesane Pedi: Unisex üretilen bu ürün, tüm bireyler tarafından kullanılabilmektedir. Süper ince yapısı sayesinde yokmuş hissi veriyor olması Tercih edilebilir ürünler arasında yer almasını sağlamaktadır.

Eva Mesane Pedi: 2015 yılında kurulan General Sağlık firmasının ürünü olan Eva, hasta bezi ve hijyenik ürün tedariki yapmaktadır. Sızıntı ve kokulara karşı etkili olan Eva, fiyat/ performans ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hem sizin hem de ailenizin rahatını en az sizin kadar düşünüyor, bu uğurda birçok ürüne ulaşabilmenizi hedefliyoruz. İhtiyaç duyduğunuz her şey Arvenzo. com’da bir tıkla kapınızda.